Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 nedeniyle ülkemizde eğitime 16 Marttan itibaren ara verilmişti. Süreç Başında sınavınız 25-26 Temmuza ertelenmişti fakat dün Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamaya göre sınavınız 27-28 Haziran tarihine geri alınmıştır.

Başarıya giden bu yolcuğunuzda yaşanan güncel sıkıntılar nedeniyle sizlerin de zorlandığınız zamanlar oldu. Sınavınızın öne çekilmesi durumuna karşı panik duygusuna kapılmanız sizler için süreci daha çok zorlaştıracaktır. Uzun zamandır emek ettiniz, etmeye devam ediyorsunuz… Başarı yolları, güç ama bir o kadar güzel sonuçların olacağı bir yoldur.

                Son yapılan açıklamalara göre neler değişti?

Sınavınız 27-28 Haziran tarihine geri alınmıştır. TYT sınav süreniz 135 dakika iken bu yıla özel 30 dakika daha eklenmiştir ve sınav süreniz 165 dakika olmuştur. Aynı zamanda sınav baraj puanını 180’den 170 olacak şekilde değiştirilmiştir.

Tüm değişikliklerin yanında TYT ve AYT sınav katsayılarınızın içeriğinde bir değişiklik söz konusu olmamıştır. TYT’nin yine  %40’, AYT’nin %60’ı etkili olmaktadır. Bu konuda herhangi duyacağını bir durum ya da söylem sizleri olumsuz etkilemesin.

Peki, süreç ilerlerken neler yapmamız gerekiyor,

 Naasıl olacak, zor mu kolay mı, konular bitecek mi, sürekli deneme mi çözmemiz gerekiyor vb. aklınızda bir çok sorunun olduğunun farkındayız. Öncelikle işe derin bir nefes alarak başlayalım. Stres, kaygı, korku günlük hayatta da sürekli yaşadığımız duygu durumlarıdır. Ancak bu duygu durumlarının bireyin işlevselliğini olumsuz etkilemesi ise bize zararlı olacaktır. Bizler bu süreçte bu duygularımızı ateşleyici bir güç olarak kullanacağız. Neler yapabileceğimizi kısaca özetlersek,

 • TYT adına bol bol deneme çözmeniz önemli.
 • Denemeler sonucunda var olduğunu hissettiğiniz konu eksiklerinizi belirleyip nokta atışı bunları halletmeniz daha verimli olur.
 • TYT Türkçe ve Matematik anlamında pratikliğinizi kaybetmemeniz adına soru çözümlerinize devam etmenizi öneriyoruz.
 • TYT Fen noktasında unutmalar olmaması adına fen denemeleri yapabilir bunun akabinde eksik olunan noktalarla ilgili küçük hatırlatmalar yapabilirsiniz.
 • AYT söz konusu olduğunda ise alan derslerimiz olduğundan büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu noktada da ‘bilgi’ bu sınav kapsamında önem kazanmaktadır.
 • Çıkarılan konuları da göz önünde alırsak 11. Sınıfın tamamı ve 12. Sınıfın 1. Dönem Müfredatından sorumlusunuz.
 • Var olan konularla ilgili detaylı bir analiz yaparak kendinizi değerlendiriniz. Bu değerlendirme sizin zamanınızı ayarlamanız açısından önem göstermekte.
 • İyi olduğunuz konularda çok fazla konu tekrarına zaman kaybetmek zararlı olacaktır bunun yerine bol bol deneme ve testlerle bu konuların canlılığını sağlayabilirsiniz.
 • Eksik konularınız ya da zorlandığınız noktalar daha çok önem kazanacaktır.
 • Konuların bir listesini ders bazında çıkarın.
 • Konunun uzunluğu ne kadar kendinize göre ve tabikide süreci de göz önüne alarak bir tablo oluşturun.
 • Haftalık kendinizi motive edecek hedefler belirlemeye gayret gösterin
 • Yeni müfredat uygun AYT denemeleri edinmeye çalışınız.
 • Yapacağınız tüm denemelerde süre tutarak çalışma alışkanlığını oturmaya özen gösteriniz.

 

Birey, onu ateşleyen bir güç, ulaşmak istediği bir hedef olduğunda daha bilinçli ve sorumluluk sahibi hareket etmektedir.

 

Başarı sadece bir dersi ya da bir konuyu çalışmakla olmayacağı gibi bunlarsızda olmaz. Uyku düzenini ve beslenme tarzınızın çalışma potansiyeliniz ve başarı durumunuz üzerinden ciddi anlamda geçerliği kanıtlanmış bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Bundan dolayı bugünlerden itibaren uyuma ve beslenme düzeninize özen gösteriniz. Bildiğiniz üzere sınav sabah saatlerinde yapılacak. Bundan dolayı beynimizi ve vücudumuzu bu duruma hazır hale getirmek sağlıklı olacaktır.

 

Sevgili öğrenciler, uzun zamandır emek ediyorsunuz. Belki de birçok öğrencinin sınav sürecinde, eğitim sürecinde yaşamadığı olayları yaşamak durumunda oldunuz şu son birkaç aydır. Ancak emekleriniz aylardır verdiğiniz bir mücadelenin en temel göstergesi. Panik duygusuna kapılmanız süreci yönetmeniz açısından sağlıklı olmayacaktır. İnsan, değişen şartlara uyum sağlama becerisi en gelişmiş olan canlıdır. Değişen süreci kendiniz adına değerlendiriniz size somut veriler sağlayacak şekilde ilerlemeye gayret gösteriniz. Samsun’un en iyi özel eğitim kursu olarak bizler tüm ekip olarak bu süreç sizlerin yanınızdayız.

 

 

‘Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur’

                                                                                                                                                MUSTAFA KEMAL ATATÜRK