Samsun’da bir özel öğretim kursuna gidiyor ve üniversite sınavına hazırlanıyorsanız dershanenizin rehberlik hocasından sıklıkla “bol bol soru çözmelisin” kelimesini duymuşsunuzdur. Bunun için genellikle çeşitli kaynaklar alınır ve belirli zamanlarla soru çözümleri yapılır.

Bazen bu soru çözümlerinden istenen dönüşü sağlanamayabilir. İstenen verimin sağlanamaması birçok nedene bağlı olabilir.

Gelin birlikte 5 başlık altında Etkili Soru Çözme Tekniklerini inceleyip nerelerde yanlış nerelerde doğru yapıyoruz nedenleri ile öğrenelim;

 

  1. Konuyu Öğrendikten Sonra Test Çözün

        Elbette bol bol soru çözmek ve farklı soru kalıplarını görmek TYT ve AYT gibi sınavlarda oldukça önemli. Fakat burada öğrenci   “öğrenme”   yerine çözdüğü soru sayısına odaklanmamalıdır. Fazla soru çözme hedefinden ziyade, önce konunun öğrenilmesi  ardından soruların çözülmesi, konuyu tam anlamıyla öğrenmek için doğru yöntemdir.

 

  1. Önce Soruyu Okuyun

        Özellikle sözel branşlarda paragrafların uzun ya da sorunun üst metnin karmaşık göründüğü durumlarda, öğrenciler anlık heyecan   ve paniğe kapılarak sınavın yetişmeyeceği stresine girerler.  Bu stres sonucu önce soru  içeriğinin okunması öğrencilere zaman  kaybı yaşatır. Bu nedenle soru çözümlerinde öncelikle sorunun tam olarak sizden ne istediğini anlayıp soru üst metninin ona göre okumalısınız..

 

  1. Çok Hızlı Okumayın

TYT ve AYT gibi öğrencilerin bilgi ve becerilerinin test edildiği sınavlarda öğrencilerin süreyi de doğru şekilde kullanması gerekir. Aynı anda zamanla mücadele veren öğrenciler genellikle soruları hızlıca okuyup tam olarak anlamadan soru çözümü yapar. Çok hızlı okumak soru çözerken ya da sınav anından yarardan ziyade zaman kaybı gibi sorunlara sebep olabilir.

 

  1. Farklı Seviyede Testler Çözün

       Özel öğretim kurslarında öğretmenleriniz konuyu işledikten sonra direk olarak zor seviye soru çözmek, moral ve motivasyon düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle konu anlatımlarından sonra konunun bütünleşmesi için basit  düzey sorular çözülmeli    ardından orta ve zor olarak farklı seviyede testler çözülmelidir.

 

  1. Kendinize Aşırı Güvenmeyin

      Öğrencilerin genel olarak TYT ve AYT gibi sınavlara hazırlanırken yaptıkları en büyük hatalardan biri “Ben bu konuyu biliyorum  zaten” diyerek konuları tekrar etmemeleri oluyor. Öğrencilerin kendilerine konular üzerinden olan  aşırı güvenleri sonucu tekrar  yapmayıp konu atlamaları sınavlarda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle düzenli konu tekrarı yapmak önemlidir.