Hepimizin hayalleri vardır. Ancak hayallere ulaşmak için bazı yollardan geçmemiz gerekir. Yürüyeceğimiz yolun en doğrusu olması için bazı ön hazırlıklar yapmamız gerekir.

Bu yazımızda amacımız, bu ön hazırlığın Samsunda iyi bir özel öğretim kursu bulmanın ya da özel dersler almanın yanı sıra, birey olarak dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizleri bilgilendirmek.

9 maddede üniversite sınavı hazırlık sürecinde( TYT /AYT)  yapmanız ve yapmamanız gerekenler

Sende Samsun’da  TYT  ve AYT sınavlarında Türkiye derecesine giren başarılı öğrencilerin nelere dikkat ettiklerini öğrenmek istiyorsan yazımızı okumaya devam etmelisin.


 

Neler Yapılmalı?

  1. Öncelikle hazırlandığınız TYT ve AYT sınavları hakkında bilgi edinin.
  2. Hedefsiz yol olmaz! Mutlaka bir hedefiniz olsun.Hangi bölüm? Hangi üniversiteyi istiyorsunuz.
  3. Hedef için neler yapmanız gerekiyor bunları araştırın.
  4. Çok fazla soru tarzı görmeye gayret gösterin. Bunun için öğretmenlerinizden farklı soru bankası önerileri alabilirsiniz.
  5. Yanlış veya yapılamayan soruları mutlaka tekrar gözden geçirin ve öğretmenlerinize sorun.
  6. Deneme sınavlarında kendinize uygun taktiği keşfedin. Dershanelerde bunun için rehberlik hocalarından destek alabilirsin.
  7. Beslenme ve uyku düzenine dikkat et, sağlığınızı korumaya özen gösterin.
  8. Çalıştığınız ortamın dikkat dağıtıcı olmamasına, sıcaklığının ve ışık miktar/açısının uygunluğuna dikkat edin.

 

 


 

Üniversite sınavına hazırlık süreci uzun bir yol ve başta ‘da söylediğimiz gibi bazı ön hazırlıklar gerektiriyor.  Samsun’da en iyi özel öğretim kursunu bulmak, en iyi öğretmenlerle çalışmak, TYT ve AYT kamplarına katılmak gibi bir dizi ön hazırlık yapabilirsin. Burada önemli olan tüm dış etmenlerden önce sizlerin bu yolculuk için ön hazırlıklarınızı birey olarak tamamlamış olmanız gerektiğidir. Bunun için yazımızda ki maddeleri okuyup kendinize bu yolculuğun başında bir adım daha öne taşıyabilirsin.